Ngroda
FRYDERYK 2005

Koncert z Misterium „Stabat Mater” autorstwa Włodka Pawlika, który zarejestrowany został dla Państwa na tym albumie, odbył się w Katedrze Warszawsko-Praskiej w Niedzielę Palmową 20 marca 2005 roku. Nagranie to miało swoją płytową premierę w miesiąc po śmierci Jana Pawła II (2 kwiecień 2005) i było związane z potrzebą oddania hołdu przez artystów biorących w nim udział wielkiemu Rodakowi, którego chrześcijańska posługa odcisnęła tak mocne piętno na dziejach ostatniego półwiecza Narodu Polskiego, jak również całego świata. Wy-danie wtedy tego dzieła muzycznego na CD było przedsięwzięciem „non profit” i ograniczyło się do wyprodukowania niewielkiej ilości egzemplarzy o charakterze okolicznościowym. Przypadający na 27 kwietnia 2014 roku czas kanonizacji Papieża – Polaka natchnął nas do wznowienia albumu, łącząc w sposób symboliczny datę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, i po 9-ciu latach ustanowienie go Świętym Kościoła Rzymsko – Katolickiego. „Stabat Mater” w wykonaniu Włodka Pawlika (fortepian) i Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyr. Pawła Łukaszewskiego jest jedyną w swoim rodzaju muzyczną kompozycją, łączącą improwizatorską wirtuozerię Włodka Pawlika z ascetycznym pięknem łacińskich pieśni wczesnego chrześcijaństwa, tworząc unikalną i oryginalną, ale też przystępną w swojej szlachetnej, archetypicznej prostocie muzyczną narrację.

„Jest to muzyka o wymiarze mistycznym, wywołująca najgłębsze doznania estetyczne i filozoficzne. Jest mostem rzuconym ponad historią ludzkości.”

Marek Dusza „Rzeczpospolita”

Musica Sacra © 2020
All Rights Reserved

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę ochrony danych.